• Orly Shaya

בין הנצה לקציר צללתי לצפון בצורה של האות צ'… ומצאתי אוצר

עודכן ב: מרץ 23

בעודי מצחצחת את החריצים, לקראת חג המצות, עם פנינו לחג העצמאות… בין ההנצה, להצהבה המואצת ואל הקציר לפתע צץ.. מנץ…מציץ ומקפץ מתוכי…מעקצץ… קוצף… מעצבב…מציק… צמא… אט אט צומח בתוכי, רוצה לצאת, להימצא, להיווצר….


ואני, כצינור, מקשיבה….

מה צפון בצורת האות צ',

המוציאה מהחורף לקיץ,

המייצרים לפריצה,

מהחמץ (החמצה) אל המצה (מיצוי),

מבין העצמות אל תמצית …

בציר הצר, בזמן שבין ההנצה עד להצהבה (סביב יום העצמאות)ו…בקיצוניות אל הקיץ הצולה…..????אתם אולי צוחקים, חושבים מה אורלי הזאת מפליצה,

אבל האמת….

שזה נושא מאוד מאוד רציני!

(אז מספיק להתלוצץ!!!)עם ההתמסרות למקצבים טבעיים, ועם כתיבת הקלפים,

צללתי ל'מדע הקוד הצפון בצורה': ה'ינטרה' היא אנרגיה הבאה לידי ביטוי בקוד הטמון בצורה

(כשם שבצליל, הקוד אנרגטי מכונה 'מנטרה')


כדרכי בלימוד אני נצמדת למקור, מחפשת את הכי קרוב לבראשית, ליצירה האלוהית…. וגם לצורת האותיות בשפה הקדומה וה"מעבירה" (והמכושפת, מסתבר) עבריתותוך כדי למידת הצורות, אני גם מקשיבה למקצבים הטבעיים/המעגליים, בהם יש מיזוג משלים, בין שני הקצוות המנוגדים, כשני צדדים משלימים.בימי האמצע, בו הטבע מציין את יום השיוויון בשקיעת החמה, בדיוק במערב... ועם היציאה מעונת ה'יין' החורפית, לעונה ה'יאנגית' הקיצית, עת האדם מצחצח חריצים (סביב חג המצות) חלים בטבע תהליכי פריצה מואצים:כל מה שנבנה בחורף תחת האדמה במעמקים, במאורות ובקנים, נחלץ החוצה באומץ: העצים מניצים, הגורים מציצים, הצמחים, ואתם החיטה, מניצים ובתאוצה מזהיבים ומצהיבים.

החם ממצה מהצמח את התמצית

בכך שהוא מנדף את שאר כל החלקיקים.


וכך…. בתוך הציר הלוחץ, המציק והעצמתי של יצירת המאמר הזה, אני מוצאת…. שהצורה של האות צ' מבטאת את החצייה באמצע של המעגל/השלם: מפיצול לצרוף מחדש.

...ועוד אני מוצאת שהאות צ' צופנת צ'י ועצמה אדירה: יש בה תבונה עמוקה של חציית ציר לידה, חליצה, הקפצה והצתה, והשימוש בה מעורר את מיץ החיים לשינוי והתמרה!אז… רגע לפני הצלילה עם העומקים

וקפיצה אל הצוקים הגבוהים של הצפון באות צ'…

אני נזכרת בשיר

"… כל העולם כולו

גשר צר מאוד

גשר צר מאוד

גשר צר מאוד

והעיקר…

והעיקר

(לחש ל'עצמי'….שמשנה צורת ושוב ושוב, נלחץ ונוצר מחדש…..)

לא לפחד לא לפחד כלל!"

צורת האות צ' נוצרת מלחיצת האוויר וחליצתו בין רווח השניים: לחץ שחולץ, החריץ שחורץ ציר הלידה הלוחץ ומתמיר …כמו בתהליכי עצירת הזיתים לשמן, ובעתם, גם הבציר והקציר.


אני מתבוננת בהנצה האמיצה שפורצת מבפנים … איך התמצית, הפוטנציאל נמחץ, נלחץ ומנץ ...ותוך כדי כך מבינה שכך גם אנו, היצורים שנוצרו ע"י היוצר, חוצים דרך הציר, מצד לצד
ממציאה ליצירה בהולכה חשמלית/עצבית, במעלה עמוד השדרה.

ומהפיצוץ הגדול- לצרוף בחזרה.

האות צ', כמו אבן צור המציתה, עוזרת בחציה/ הקפצה: מצד לצד, ממצב צבירה למצב/ מיצוב חדש,

חולצת את דרך הציר את האמצע (צומת, הצטלבות, צהריים, חצות ) משנה מצב וצורה: מצפיה, לצעדה, למליצה, להצבעה. מהמלצה, לגיהוץ, לחליצה, להתנצלות. מציור, לצילום, לעיצוב.

מעצה, לניצול, לשיפוץ, להצגה….